aramamotorlarıtrendleri

2016’ya gireli çok olmasa da arama motoru reklamlarında belli başlı trendler şimdiden kendini göstermeye başladı.  Gitgide daha belirgin hale gelen sinyalleri alanlardan biri de Bing yazarlarından John Cosley. Cosley, 2016 yılında elde edilen verileri kullanarak arama motoru reklamlarının şu anki durumu ve geleceği ile ilgili önemli noktalara değindi. Görünüşe bakılırsa önümüzde çok sayıda fırsat var ve bunları şimdiden tanımak hiç şüphesiz ilerde büyük avantaj elde etmemizi sağlayacak.

İşte Bing reklamlarından şu ana kadar elde edilen güvenilir verilere göre bu sene geri kalmamamız gereken dört trend:

Kişisel Hedefleme Yoluyla Kitle Kazanmak

Reklamcılık her geçen gün daha gelişmiş teknolojilerle desteklendikçe, reklamverenler de müşteri kazanmak için gerçek zamanlı elde edilen verilerden daha fazla yararlanmaya başladı. Potansiyel müşterileri farklı kanallar üzerinden isabetli bir şekilde takip etmek sadece mümkün olmakla kalmayıp, aynı zamanda gün geçtikçe daha kolay bir hal aldıkça, genel kitlelerden ziyade kişilere hitap eden reklamlardan faydalanmak da daha mantıklı oldu.

Hedefleme yönteminde en önemli rolü veri toplama fonksiyonu oynuyor. Kullanıcıların herhangi bir tekliften faydalanmak için verdikleri elektronik posta adresleri ya da sitenize girdiklerinde tıkladıkları belli başlı sayfalar, onların neler ile ilgilendikleri hakkında sağlıklı bilgi sahibi olabilmenizi sağlıyor. Ardından arama motorlarından elde edilecek ikinci el veriler geliyor. Bunları da reklam tıklamaları, kullanıcıların başlangıçtan satın almaya kadar giden yol haritaları ve arama eğilimleri oluşturuyor. Son olarak da üçüncü elden toplanan veriler var. Kimler hangi marka arabayı kullanıyor, nerede yaşıyorlar ve kaç çocukları var gibi detaylar sayesinde kullanıcılar hakkında onları müşteriye dönüştürme yolunda işinize yarayacak önemli bilgilere sahip olabiliyorsunuz.

Müşteri hedefleme daha da geliştikçe, reklamverenler bunlar ve benzeri verileri kullanarak farklı gruplara uygun reklam kampanyaları geliştirebilecek ve bu sayede daha fazla müşteri kazanabilecekler.

Ürün Özet Akışlarının Yükselişi

Yeni bir şey olmayan ürün özet akışları, sattığınız ürünlerin detaylarını içeren ve ürünlerinizi arama sonuçlarında listeleyebilmenize olanak tanıyan dosyalardır.

Eğer bir reklamverenseniz ürün özet akışlarının sizin için önemi büyük. Zira onları kullanarak büyük ürün gruplarınızı ön plana çıkaran reklamların kullanıcıların arama eğilimleriyle uyum içinde olmasını ve dolayısıyla potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün özet akışlarının kullanım alanına bir örnek verelim. “Kırmızı kadın ceketi” gibi bir arama yapmış olan birisi, kadın ceketlerinin yer aldığı reklamlarla karşılaşacak. Bu sayede metin tabanlı arama sonuçları arasından bir seçim yapmak zorunda kalmadan, satın almak isteyebileceği ürünleri detayları ile görebilecek.

Ürün özet akışları sayesinde, özellikle büyük hacimlerde ürünlerin reklamını yapmak isteyen reklamverenler, daha etkili reklamlar üretmekle kalmayıp; reklamlarını düzenleme, takip etme ve raporlama gibi işlemleri de daha kolay yapabilirler.

Kullanıcıya İşlem Yapma İmkanı Tanıma

Yukarıdaki maddede verilen örneğe benzer bir şekilde, belli başlı aramaların sonuç sayfalarında kullanıcılara çeşitli işlemler yapma olanağı vererek, arama yapmaktaki amaçlarını daha sonuç sayfasındayken gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin belli bir ülkenin mutfağı ve bu mutfağın yemeklerini sunan restoranlar hakkında arama yapan bir kullanıcıya, arama sonuçları sayfasındaki reklamlar aracılığıyla bu restoranlardan birine rezervasyon yaptırma imkanı sunulabilirsiniz. Bu sayede hem kullanıcıya kolaylık sağlamış olursunuz, hem de diğer sonuçlar arasından sizin sitenize tıklaması ihtimaline güvenmek zorunda kalmazsınız.

Mobilin Önemi(Evet, bir kez daha!)

Mobil kullanımının arttığını daha önceki yazılarımızda da vurgulamıştık. Mobilin sektördeki herkes için ne kadar önemli olduğu ve gelecekteki yeri ne kadar vurgulansa da az tabii ama bu yazıda dikkat edilmesi gereken başka bir noktanın altını çizeceğiz. O da mobilin insanların arama yapma şeklini yavaş ama emin adımlarla değiştiriyor oluşu. Hala tahmin etmediyseniz, sesli arama özelliğinden bahsediyoruz.

Sesli aramalarda görülen artış, sorgu cümlelerinin de değişmesine yol açıyor. Soru cümleleri ile yapılan aramaların artması bunun en büyük göstergelerinden bir tanesi. Ayrıca kullanıcılar sesli aramalarda daha çok detay kullandığı için bu tip aramalar reklamverenlerin kullanıcıların niyeti hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına da izin veriyor. Örneğin yazı tabanlı aramada “kadın ayakkabıları” yazacak birisi sesli aramada “etrafta 400 dolar altından kadın ayakkabıları satan yerler” gibi bir arama yapabiliyor. Reklamverenlerin de bunu nasıl kullanabilecekleri üzerinde uzun çalışmalar yapmasının zamanı geldi.

2016’da ilk dikkat çeken trendler bunlar. Yeni trendler ile karşılaşana dek üzerinde düşünmemiz gereken ve pekala başka bir yazının da konusu olabilecek soru ise şu: Bunlardan nasıl faydalanabiliriz?