Adwords

Google, uzun bir test sürecinin sonunda, AdWords’ü faaliyete geçirdiği 2000 yılından beri aktif olan sağ sütun reklamlarını kaldırdı. Bundan böyle, arama sonuçları sayfasının reklam görmeye alıştığımız sağ tarafında sadece belli başlı aramalarda karşımıza çıkacak ürün listeleri yer alacak. Ayrıca daha önce üç reklam ile sınırlı olan üst alanda da artık dört reklam görebileceğiz. Geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başlanan değişiklikler, dünya çapında bütün diller için geçerli.

Bu görünüşte küçük değişikliklerin, kullanıcılar ve sektördeki farklı kişiler için farklı anlamları var. Bunlardan bahsetmeden önce olayın nasıl geliştiğine bir bakalım:

2010 yılında, yurt dışındaki bazı kaynaklar, Google’ın ipotek ile ilgili arama sonuçlarında birtakım deneyler yaptığını yazmıştı. Görünüşe göre, yapılan bazı aramalarda, organik arama sonuçlarının üzerinde alışıldığı gibi üç değil, dört reklam görünüyordu. Tahmin edersiniz ki bu gelişme ortalığı ayağa kaldırmadı ve bir teknoloji devinin sürekli yaptığı rutin test/deneylerden biri olarak kabul edilip kısa sürede unutuldu.  Geçtiğimiz senenin sonlarına doğru ise yine yurt dışından birtakım kaynaklar, yine bazı arama sonuçlarında üstte dört reklam gördüklerini fakat bu sefer sağ sütunda reklam olmadığını yazmaya başladı. Google bu konu ile ilgili resmi bir bildiri falan yayınlamadığından, kimse bu enteresan olaya şahit olmak için tam olarak ne aratması gerektiğini bilmiyordu. Sadece dünyanın çeşitli yerlerinden çeşitli kişilerin yolladığı ekran görüntüleri ile yetiniliyordu ve bu gizemli uygulamanın geleceği ile ilgili spekülasyonlar yapılıyordu. Derken Google, geçtiğimiz hafta, en azından bu deneyler dizisinin finali olarak kabul edebileceğimiz hamleyi yaptı ve bütün dünyada sağ sütundaki reklamları kaldırıp, yukarıdaki reklam sayısını –belli aramalar için- dörde çıkardı.

Google’dan yetkililerin yabancı kaynaklara yaptığı açıklamalara göre, yukarıdaki alanda yer alacak reklamların sayısının dörde çıkarılması, ticari getirisi yüksek olması beklenecek aramalar için yapılan bir değişiklik. Yani standart aramalarda yine üç reklam görecekken, satın almaya hazır kullanıcıların yapacağı türden aramalarda artık dört reklam ile karşılaşacağız. “Laptop al” gibi satın almanın en fazla iki adım öncesi diyebileceğimiz ifadeler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Sayfanın altındaki alanda yine üç reklam yer alabilecek. Genellikle boş olacak sağ tarafta ise sadece bazı aramaların sonucunda ürün listeleri karşımıza çıkabilecek.

adwords_2_metin

Görsel: businessinsider.com

Bu değişikliklerin kaçınılmaz olduğunu düşünmek için birden fazla neden var. Örneğin sağ sütundaki reklamların tıklanma oranının, sayfanın üstünde çıkan reklamların tıklanma oranının bir hayli altında kalması. Ya da sayfa başına gösterilebilecek maksimum reklam sayısının 11’den 7’ye düşmesi ile birlikte kıymetlenecek reklam alanlarının ve artacak TBM’lerin(Tıklama başına maliyet – Reklam verenlerin, reklamlarının alacağı her tık için ödeyeceği bedel), Google’ın uzun vadede yapacağı karı arttıracak olması. Ayrıca yan sütunda yer almaktansa yukarıda dördüncü pozisyonda görünmenin bir reklam için daha hayırlı olduğu söylenebilir. Bu sayede hem adres, site linki ve sağ sütun reklamlarında görünmeyen diğer reklam uzantıları görülebilir olacak, hem de organik bir sonuca daha çok benzeyeceği için reklama tıklanma şansı yükselecek. Biraz daha geniş bir açıdan bakmamız halinde ise, bu hamleyi  masaüstünün mobil ile uyumu için atılan adımlardan bir tanesi olarak görmemiz mümkün. Son zamanlarda duyduğumuz şeyleri bir hatırlayalım: Mobilden yapılan aramalar masaüstünü geride bıraktı ve mobil uyumluluğu bir sitenin Google sıralamasındaki en önemli kriterlerden biri haline geldi. Reklam yerleşiminin bu şekilde değişmesi de hiç şüphesiz masaüstündeki kullanıcı deneyimini mobildekine yaklaştırıyor. Bilindiği gibi mobil cihazlarda sağ sütun reklamları zaten yok. Dördüncü reklam satırı ise henüz mobil aramalarda gözlemlenmedi ve bu konuda bir açıklama gelmiş değil.

Ve en önemli soru: Bu değişiklik, bizleri nasıl etkileyecek?

Bu, bizlerin kim olduğuna bağlı. Reklam verecek iş sahipleriysek bizleri daha sert bir rekabet ortamının beklediğini söylemek için bir beyin fırtınası yapmaya gerek yok. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi reklam verilecek alan sayısının azalışı bu alanların değerini arttıracak ve TBM’ler yükselecek. Arama yapacak olan kullanıcılarsak en azından şu an için ciddi bir değişiklik hissetmeyeceğiz. Zira reklamların boşaltacağı sağ sütunda bu sefer de karşımıza ürün listeleri çıkabileceğinden, kullanıcı deneyimimiz fazla değişmeyecek. Yine de metin tabanlı bir reklam dizisinden daha faydalı olacağını düşünebiliriz. Tabii arama sonuçlarında ilk sıralarda karşımıza çıkacak reklamların sayısının artacak oluşu ve beraberinde getirdiği kaçınılmaz Peki ya birkaç sene sonra ne olacak? sorusu da insanı endişelendirmiyor değil. Eğer SEO ile uğraşıyorsak büyük ihtimalle bu değişikliğin en çok vuracağı grubun içindeyiz ve oldukça hareketli günler bizleri bekliyor. Bir zamanlar bizim olan birinci sıranın artık dördüncü reklama ait olacağını düşünmeliyiz. Organik sonuçların birer adım aşağı kaymasıyla birlikte artık reklamlarla rekabet edebilmemiz için daha çok çalışmamız gerekecek.

Bu değişikliğin dijital dünyada bir deprem yaratacağını söylemek abartılı olur. Yine de özellikle organik arama sonuçlarında yükselmeye çalışanların ve AdWords – SEO tartışmasında SEO tarafında olanların unutmaması gereken iki önemli noktanın altını çizmek gerekiyor: Reklamlar sonsuza kadar metin formatında kalmayacak ve Google reklam yerleşimleri üzerinde yeni deneyler yapmaya başlamış olabilir.