Uncblog_instagram

Instagram 400 milyona ulaşan kullanıcısı ile sosyal medyanın yükselen değerlerinin başında geliyor. Her gün 80 milyon fotoğraf ve videonun paylaşıldığı bu mecrada, bugüne kadar 40 milyar fotoğraf paylaşılmış. Bu mecranın kullanıcı sayısındaki artış oranı ise inanılmaz! 2015 yılı başında 300 milyon olan kullanıcı sayısı, 2015 Q3 döneminde 400 milyona yükselmiş durumda. Bu yükselişin sebepleri arasında Instagram’ın diğer mecralara oranla :

  • 2 katı kadar daha kendine özgü ve farklı
  • 2 katı kadar daha yaratıcı
  • 1,5 katı kadar daha ilham verici
  • 1,2 katı kadar daha cool bulunmasının da etkisi var tabi.

İngiltere‘de 14 milyon aktif kullanıcısı olan Instagram kullanıcılarının %70’i 18-24 yaş arasında. Türkiye’deki aktif kullanıcı sayısının net olarak bilinmemekle beraber 12 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor. Özellikle 18-30 yaş arası kitlelere erişmek isteyen markaların kullanabileceği en iyi mecraların başında geliyor. Kullanıcılar Instagram’ı yeni ürünler keşfetmek, ilham almak ve kendini dünyaya çektiği video ve fotoğraflar ile daha iyi anlatabildiğini düşündüğü için kullanıyor.

Peki Instagram’da Reklam Yapmalı mı?

Facebook’un Instagram’ı 1 Milyar dolara satın almasından sonra herkes reklamların uygulamaya ne zaman entegre edileceğini merak ediyordu. 2014 yılının ortalarında başlayan süreç 30 Eylül 2015 itibarı ile tüm reklam verenlere, Power Editör ve PMD (Preffered Marketing Developer) rozeti olan ajanslar üzerinden Instagram reklamı satın alma imkanı verdi.

Facebook’taki tüm hedefleme olanakları kullanılarak satın alma yapılan Instagram’da “Neden reklam vermeli?” sorusunun tek bir cevabı var! Marka Bilinirliğini ve Hatırlanmayı (ad recall) arttırmak!

Instagram’da yapılan reklam kampanyaları sonunda, Instagram reklamlarının Nielsen normlarına göre hatırlanma (ad recall) puanı bazında 2,8* kat daha başarılı olduğu bulundu. Aynı zamanda Instagram reklamlarının %97’sinin hatırlanmaya (ad recall) katkı yaptığı tespit edildi.

Tüm bu veriler ışığında Instagram reklamlarının etkisinden yararlanmak için geç kalmamakta fayda var. Zira, Instagram’da reklam veren sayısı arttıkça, kullanıcılar üzerindeki şu anki inanılmaz etkisi azalacaktır.

Instagram reklamları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.