141116_unc_digital_blog_anagorsel_900x300

Her ne kadar sosyal medya platformlarını ürün araştırması yapmak için zaman zaman –ya da sık sık- tercih etsek de, görünen o ki bu mecralardan alışverişe yönlendirilmeye henüz hazır değiliz. GlobalWebIndex’in geçen yılın sonlarında yaptığı, 16 – 64 yaşları arasındaki sosyal medya kullanıcılarını kapsayan bir araştırmada, kullanıcıların yalnızca %14’ünün Instagram üzerinden bir Buy butonu aracılığıyla satın almaya yönlendirilme fikrine sıcak baktığı ortaya çıkmıştı. Pek ümit verici olmayan, Facebook ve Twitter söz konusu olduğunda ise daha da küçülen bu sayı, sosyal medya platformlarının –en azından şu an için- İnternet’ten bir ürün satın almadan önceki son adım olmak için ideal olmadığını gösteriyordu.

Yine de Buy butonlarına karşı gösterilen bu antipatinin, 500 milyonu bulan bir kitleyi uygulama aracılığıyla ürün satın alma imkanından mahrum bırakmak için yeterli olmadığını düşünen Instagram, kullanıcılarını alışverişe yönlendirebilmek için kendi formatına uygun, göze batmayacak bir yol aramaya başladı.

Bu yılın mayıs ayında başlayan bu arayış, geçtiğimiz hafta duyurulan satın alınabilir ürün etiketleri ile son bulmuşa benziyor.

Satın Alınabilir Ürün Etiketleri
Halen test edilmekte olan bu yeni özellik, basitçe anlatmak gerekirse şu şekilde işliyor:
İçinde satın alınabilir ürünlerin de yer aldığı standart bir fotoğraf postunun sol alt köşesinde, bir Tap to View ikonu bulunuyor. Bu ikona dokunduğunuzda, fotoğraftaki satın alınabilir ürünlerin üzerinde, ürünlerin adını ve fiyatını belirten etiketler beliriyor. İncelemek istediğiniz ürünün etiketine dokunmanız halinde ise, o ürünün detaylı bilgilerini görebileceğiniz ayrı bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Kullanıcının ürün hakkında merak edebileceği hemen hemen her detayı içeren bu sayfadaki Shop Now linkine tıkladığınızda da, markanın ürünü satın alabileceğiniz sayfasına yönlendiriliyorsunuz:


Kate Spade from Instagram for Business on Vimeo.

Instagram, test sürecini aralarında Kate Spade, JackThreads ve Warby Parker’ın da bulunduğu ABD merkezli 20 marka ile sürdürüyor. Özellik şu an için sadece ABD’deki sınırlı sayıda iOS cihazında mevcut. Büyük ihtimalle yeteri kadar kullanıcı davranışı verisi toplandıktan sonra da son halini bulup yavaş yavaş diğer pazarlara yayılacak.

Instagram, bu yeniliği duyurduğu blog yazısında, mobil satış kanallarının çoğunun kullanıcılara satın almayı düşündükleri ürünleri detaylı bir şekilde inceleyip bilgi sahibi olmak ve sağlıklı bir karar vermek için yeteri kadar fırsat tanımadığını, bu yeniliğin ise onlara bir ürünü satın almadan önce daha iyi inceleme şansı sunacağına vurgu yaptı. En azından sosyal medya platformları için düşünecek olursak, bunun yeteri kadar doğru olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de Facebook ve Twitter örneklerine bakıldığında, alışveriş ve sosyal medyanın bugüne kadar pek de iyi kaynaşamadığı görülebilir. Alışverişi, platforma kullanıcı deneyimini bozmadan entegre edebilen Instagram’ın ise bu konuda diğer örneklerden ders aldığını ve kullanıcılara daha efektif bir alışveriş deneyimi vaat ettiğini söylemek mümkün.

Satın alınabilir ürün etiketleri kullanıcılara Instagram deneyimlerini bozmadan alışveriş yapabilme imkanı tanırken, markalara da online pazarlama için son derece geniş ve verimli bir alan sunuyor. Tap to view özelliği ile önemli bir satış kanalı olan Instagram’ı dijital pazarlama stratejinize dahil etmeyi düşünüyorsanız takipte kalın.

Free Avada WordPress Theme is the ultimate multi-purpose WordPress theme.