native advertising

Native advertising,  ya da yazının geri kalanı boyunca tercih edeceğimiz terimle doğal reklamlar, tanıtılması istenen marka ya da ürünün, hedef kitleye yönelik hazırlanmış bir içeriğe yerleştirilmesi ile yapılır. Böylece reklamı yapılacak ürün, ilgi çekici bir içeriğin reklam olarak göze çarpmayacak doğal  bir parçası haline gelir. Bu yazıda bu yöntemin geçmişi, bugünü ve tabii ki geleceğine bir parça ışık tutmaya çalışacağız.

Doğru uygulandığında başarılı olduğu kanıtlanmış fikirlerin, zaman ilerleyip şartlar değiştikçe farklı şekillerde tekrar ortaya çıkmak gibi bir eğilimleri vardır. Neredeyse ticaretin kendisi kadar eski olan promosyon ürünlerinin bugün internetten kredi kartımızla yaptığımız alışverişlerde de karşımıza çıkması buna örnek olarak gösterilebilir. Günümüzün adından sık söz edilen dijital reklamcılık trendleri arasında yer alan ve bu yüzden insanları yeni bir uygulama olduğu gibi bir yanılgıya düşürebilecek doğal reklamlar da, aslında bir asırlık bir geçmişe sahip. Bugün internetteki en büyük viral içerik kaynaklarından BuzzFeed’in Community sayfalarında HarperCollins için özel içerik yayınlaması gibi önemli örnekleri olan yöntem, 20. Yüzyılın başlarında Cadillac’ın gazetelerde yayımlanan hikayelerde kendine yer bulması ve çeşitli markaların sponsorluğu sayesinde yapılan radyo yayınları ile hayata geçmişti. Yani doğal reklamlar uzun süredir bizlerle ve sizin de bu zamana kadar doğal reklam örneklerine birden fazla kez maruz kalıp bunun farkına varmamış olmanız yüksek bir ihtimal.

İşte bunu doğrulayan istatistikler(Copyblogger, 2014):

  • Müşterilerin neredeyse yarısı doğal reklamların ne olduğunu bilmiyor.
  • Her dört yayıncıdan üçü, sitelerinde markalara doğal reklam hizmeti sunuyor.
  • Markaların %41’i, promosyon kampanyalarını genişletmek için doğal reklam yöntemini kullanıyor.

native-advertising-examples-harper-collins-buzzfeed

Doğal reklamların sık tercih edilmelerinin nedenlerini araştırmaya başladığımızda, bunların önceki yazılarımızdan birinde bahsettiğimiz influencer marketing yönteminin popüler olma nedenlerinden çok da farklı olmadıklarını görebiliriz. Kullanıcıların dikkat süresinin büyük bir ivme ile azaldığı ve geleneksel web sayfası reklamlarının cazibelerini –ki en başta öyle bir şeye sahip oldukları da tartışılır- yitirmeye başladıkları zamanlarda, kullanıcıların okumaya ya da izlemeye değer bulduğu içeriğin bir parçası olan, fark edilmesi güç bir reklam çeşidi, doğal olarak diğer reklam türlerine kıyasla daha etkili oluyor. Detaylı bir şekilde açmaya gerek olmadığını düşündüğümüz banner körlüğü gibi terimlere kulak verdiğimizde ve Ad-blocker uygulamalarının ne kadar sık kullanıldığına baktığımızda, günümüzün dijital dünyasında reklamverenlerin müşterilerin dikkatini çekmek için bir savaş vermeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Doğal reklamlar da bu savaşta kullanılabilecek etkili araçlar olarak ön plana çıkıyor.

Doğal reklamların geleceği ile ilgili yapılan öngörülere bakılacak olursa da, bu yöntemi kullanmayı düşünenler için daha uygun bir zaman olmadığı görülebilir:

  • New York Times gibi büyük yayıncılar, doğal reklamlar ile denemeler yapıp olumlu sonuçlar almalarının ardından, bu yöntemi kullanmak isteyen reklamcılara daha fazla olanak sağlamaya karar verdiler. Yani doğal reklamları tercih edecek olanlar, artık kendilerine ana akımda yer edinmiş daha fazla yayıncı bulabilecekler.
  • Doğal reklamlara yapılacak yatırımlar artacak. Yukarıdaki sinyalleri alan markalar, bu tarz reklamlara daha büyük bütçeler ayırmaya başlayacaklar.
  • İçerik önerisi sistemlerinin popülerleşmesi de, doğal reklamların yükselişine katkı sağlayacak faktörlerden biri olacak. Time, CNN ve ESPN gibi yayıncılar, kullandıkları içerik önerisi eklentileri sayesinde, kullanıcılara düzenli olarak kendi ağlarından ilgi çekici içerikler önerebiliyorlar. Bu da doğal reklamları tercih edecek reklamverenler için daha fazla kanal ve dolayısıyla daha fazla potansiyel müşteri demek.
  • Doğal reklamlarda görsele de ağırlık verilmeye başlanacak. WordStream ve Mashable gibi yayıncılar,  görsel odaklı reklamlar ile deneyler yapmaya başladılar ve şu ana kadar olumlu sonuçlar elde ettiler. İçerik tüketimi söz konusu olduğunda görselin metne olan avantajı daha önce pek çok kez kanıtlanmıştı. Bunu iyi değerlendirip yaratıcı reklam fikirleri üretebilen markalar, diğerlerine göre avantajlı olacak.

Doğal reklamlar hakkında başka yazılarda tartışılabilecek çok şey olsa da, tartışmaya açık olmayan noktalardan biri, günümüzde hem markalar hem de yayıncılar için son derece gerekli oldukları. Siz de madalyonun hangi tarafında olursanız olun, doğru yer ve zamanda doğru doğal reklam stratejisi ile dijital dünyada önemli bir mesafe katetmeniz mümkün.