instagram vs snapchat

Zaman içinde, Snapchat nasıl reşit olmamış gençlerin birbirlerine müstehcen fotoğraflar göndermek için tercih ettiği bir uygulamadan çok daha fazlası haline geldiyse, Instagram da gereğinden fazla filtrelenmiş selfielerin ve nasıl telaffuz edilmesi gerektiği daima tartışılacak olan kahvelerin fotoğraflarının paylaşıldığı bir platform olmanın ötesine geçti.

Snapchat; Stories, Discover, Filters ve Live gibi uygulama ve fonksiyonlarla, Instagram ise web profilleri, influencerlar, başarılı reklam formatları ve kendisini tercih eden büyük isimler ile markalar için önemli birer kaynak olduğunu kanıtladı.

Durum böyle olunca, farklı şeritlerde de olsa aynı yolda koşan, bizim de fazla uzak olmayan tarihlerde bu blogda mercek altına aldığımız Instagram ve Snapchat, sadece bu yazıyı asla okumayacak olan genç kuşağın değil, markaların da ilgisi için yarışır hale geldi.

Herkesten çok kullanıcılara ve dijital pazarlamacılara yarayan bu izlemesi keyifli rekabetteki son hamleyi ise, Stories özelliği ile Instagram yaptı. Biz de bu yazıda duyanlar, duymayanlar ve ilgilenen herkes için, Instagram’ın bu yeni fonksiyonundan ve dijital pazarlamada nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Basitçe anlatmak gerekirse, Instagram Stories’de, gün içinde hazırlayıp çeşitli araçlar ile daha ilgi çekici hale getirebileceğiniz resim ve videolardan oluşan “hikâyenizi”, slideshow formatında paylaşabiliyorsunuz.

instagram-stories

 

Detaylara ve markalar için anlamlarına gelecek olursak da:

Yazı ve Çizim Araçları

  • Instagram’ın yeni araçları, oluşturacağınız içerikleri çeşitli şekillerde modifiye ederek daha anlamlı, ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmenize olanak tanıyor.
  • Bu sayede hikâyenizdeki içerikleri, yaratıcılığınızı kullanarak, hitap ettiğiniz kitlenin ilgisini çekecek şekilde değiştirebiliyorsunuz.
  • Bu arada Instagram da, oluşturacağınız hikâyedeki parçaları kaç kişinin ve kimlerin izlediğini sizlere ileterek, bir anlamda kampanyanızın hangi parçalarının hedefi vurduğu hakkında bilgi sahibi olmanıza imkân sağlıyor.

24 Saatlik Hikâyeler

  • Aynı Snapchat’te olduğu gibi, Instagram Stories ile yaratılan hikâyeler de sadece 24 saat için ulaşılabilir oluyor. Bu sayede, takipçilerinizde sunduğunuz içeriğin kaçırılmaması gerektiğine dair bir algı oluşturabiliyorsunuz.
  • Bunun bir diğer güzelliği ise, deneysel çalışmalar yapıp, neyin işe yararken neyin yaramadığını kısa sürede görebilmeniz ve ileride yayınlayacağınız kalıcı içerikleri de bu bilgiler ışığında planlayabilmeniz.

instagram-stories-2

Takip Edilen Hesapların Hikâyeleri Ana Sayfanın En Üstünde

  • Burada, genelde gereksiz olan “üst” – “en üst” ayrımının gerekli olmasının sebebi şu: Hikâyeleriniz, takipçilerin sayfalarında, feed denen, sürekli yeni postlar ile güncellenen alanın da üzerinde, hikâyelere özel ayrı bir bölümde yayınlanacak. Dolayısıyla dikkat çekmek için fazla uğraşmanız gerekmeyecek.
  • Böylece siz de, “Görünmek istiyorsan öde!” yaklaşımının hâkim olduğu diğer sosyal medya platformlarının aksine, organik içeriği takipçilerinize ulaştırabilmek için oldukça etkili ve avantajlı bir yoldan faydalanmış olacaksınız.
  • Takipçilerinizin yakın arkadaşları ve hayran oldukları ünlülerin arasında özel bir konumda yer almak büyük bir fırsat. Fakat küçük bir hatırlatma: Bunu fazla agresif bir şekilde kullanmanız da, kısa sürede antipati yaratmanıza sebep olacaktır.

Mahremiyet & Esneklik

  • Instagram hikâyelerinde, herkese açık yorum ve beğeniler yok. İzleyiciler, sadece hikâye sahibine direkt mesaj yollayabiliyorlar. Etkileyici içerikler yaparak, takipçilerinizden yorum isteyebilir, onlar ile bire bir iletişime geçebilirsiniz.
  • Hikâyenizi oluşturan içerik parçaları –ya da slidelar- arasından dilediklerinizi, kalıcı Instagram profilinizin bir parçası haline getirebiliyorsunuz. Bu sayede bir sonraki ana içeriğinizin ne olacağına, eğlenceli bir eleme süreci ile karar verebiliyorsunuz.

Instagram Stories’in öne çıkan özellikleri bunlar. Bize kalırsa ne yapacağını bilenler için yeter de artar bile. Markaların neler yapabileceklerini ise yakın zamanda görmeye başlayacağız.

Here is a collection of places you can buy bitcoin online right now.