snaposcar

Snapchat’in Yükselişi ve Markalar İçin Önemi başlıklı yazımızda, son yıllarda özellikle gençler arasında git gide daha popüler hale gelmeye başlayan uygulamanın, kullanıcılarına sunduğu imkanlardan ve bunların nasıl kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Kullanım alanı ve hedef kitlesini genişletmek için, çıktığı günden bu yana mobil uygulamasına çok sayıda yenilik katan Snapchat, geçtiğimiz günlerde de web player uygulamasını başlatarak masaüstü kullanıcılarına yönelik bir adım attı. Uygulamaya konu olan ilk etkinlik de 88. Oscar ödül töreni oldu.

Kullanıcıların, çektikleri snapleri kullanarak 24 saat boyunca çevrimiçi kalacak “hikayeler” yaratmasına imkan tanıyan Stories özelliği kullanılarak oluşturulan ve kırmızı halıdan sahne arkasına törenin çeşitli bölümlerinden ilginç anların yakalandığı bir dizi snap, web player uygulaması aracılığıyla masaüstü kullanıcılarıyla buluştu.

Leonardo DiCaprio’nun, kendisinden başka herkesin dert ettiği bir ödülü sonunda alması ve Chris Rock’ın adaylar arasında hiç siyahi oyuncu olmamasıyla ilgili yaptığı espriler dışında pek fazla kayda değer ana tanıklık etmediğimiz bir ödül töreninin nabzını tutan bir medya oynatıcı kimsenin aklını başından almasa da, uygulamanın Snapchat’in geleceği açısından önemi büyük. Web player sayesinde, Snapchat kullanıcısı olmayanlar da uygulamanın sunduğu içeriğe kolaylıkla erişebilecekler. Bu da daha fazla etkileşim, daha fazla sosyal medya paylaşımı ve dolayısıyla Snapchat kullanıcısı olmak isteyecek daha fazla insan demek. Ayrıca bu uygulamayla birlikte, Snapchat, Twitter gibi birden çok platformda faaliyet gösteren sosyal medya uygulamaları ile daha aktif bir rekabet halinde olacak. Bunlar ileride Snapchat ile çalışmayı tercih edecek reklam verenler için de iyi haberler. Zira uygulamanın etki alanının artması, doğal olarak reklamların geri dönüşünü de arttıracak.

Uygulamada şu an için sadece Snapchat tarafından özel olarak üretilen içerikler yayınlanabiliyor. Kullanıcılar ise henüz izleyici konumunda ama bu tabii ki ilerleyen zamanlarda değişebilir. Büyük ihtimalle yakın zamanda başka büyük etkinliklerin de web player’da paylaşıldığını göreceğiz. Görünüşe bakılırsa, mobilin durdurulamaz yükselişi devam etse de masaüstünün öldüğünü söylemek için henüz çok erken.