Nedir?

PPC, bir diğer deyişle tıklama başına ödeme, reklamverenlerin yalnızca reklamlarına tıklanması halinde ücret ödedikleri bir internet reklamı satın alma modelidir. Bu modelin amacı, web-sitesi trafiğini organik yollardan değil de, medya satın alarak daha hızlı bir şekilde arttırmaktır. Arama motoru reklamcılığı, PPC’nin en popüler formlarından biridir. Arama motoru reklamcılığı ile reklamverenler, sundukları ürün ya da hizmetler ile alakalı terimler kullanılarak yapılan aramalarda, sponsorlu bağlantılar ile arama sonuçlarında daha görünür olurlar.

Faydası Nedir?

Tüm reklamverenler, yaptıkları reklam yatırımlarının belli bir bölümünün boşa gittiğini bilir. Ancak yatırımın boşa giden bölümünün tam olarak hangisi olduğunu kestiremediklerinden, boşa para harcamaya da devam ederler. PPC modeli ile satın alma ise tam olarak bu sorunu çözmektedir. Çünkü bu modelde, reklamverenler yalnızca kullanıcıların reklamı görüp tıklaması halinde ödeme yaparlar. Reklamınıza her tıklandığında, bir ziyaretçi web-sitenize yönlendirilir; siz de arama motoruna küçük bir ücret ödersiniz. Doğru kurgulanmış bir arama motoru reklamı kampanyası, markanıza organik trafikten sonra en çok katkı yapan kanallardan bir tanesi olacaktır.

Nasıl İşler?

Anahtar sözcük grubuyla eşleşen sorguya göre arama sonuçları sayfasındaki reklama tıklandığında, anlık açık artırma sonunda bir tıklama başı maliyeti -kullanıcının reklama tıklaması halinde markanın ödeyeceği miktar- ortaya çıkar. Gerçekte bu fiyat, kullanıcının sorgusuna veya bu sorguya uyan rakip reklamların mevcut olmasına, coğrafi bölge ve gösterim zamanına bağlı olarak dinamik olarak değişecek; fakat hiçbir zaman belirlediğiniz fiyatı aşmayacaktır.
Bir metin reklam oluşturduğunuzu ve 0,25 TL tutarında bir maksimum tıklama başı maliyet teklifi belirlediğinizi farz edelim. Reklamınızı görüntüleyen 500 kullanıcıdan 43’ü daha fazla bilgi edinmek için reklamı tıklarsa, siz yalnızca bu 43 tıklama için ödeme yaparsınız.

Beraber Çalışalım


Projeniz hakkında daha detaylı konuşmak için bizimle iletişime geçin!

REFERANSLARIMIZ

Free WordPress Themes, Free Android Games