Nedir?

Markaların dijital pazarlama faaliyetlerinin en önemli aşamalarından bir tanesi olan raporlama, süregelen reklam operasyonlarından gelen verilerin toplanması, ölçümlendirilmesi ve değerlendirilmesi sürecini kapsar.

Faydası Nedir?

Raporlama operasyonları, dijital pazarlama faaliyetlerinden ne derece geri dönüş alınabildiğini, nerelerde eksik kalındığını ve dolayısıyla sürecin geri kalanından maksimum verim alabilmek için nelerin değişmesi gerektiğini ortaya koyar. Bu yüzden, belirlediği reklam bütçesinden maksimum verim alarak hedeflediği kitleye ulaşmak isteyen her marka, dijital pazarlama stratejisini raporlama sürecinden elde ettiği veriler ışığında hayata geçirmelidir.

Nasıl İşler?

Hedef kitlesine dijital platformlar üzerinden ulaşmayı amaçlayan markalar, bunun için belli bir bütçe belirlemek zorundadır. Bu bütçenin miktarı, markanın faaliyet gösterdiği sektör, ulaşmak istediği kullanıcılar gibi faktörler göz önünde bulundurularak, hangi mecralar üzerinden, ne tür reklam operasyonlarının yürütüleceği belirlenir. Reklamlar yayındayken devreye giren raporlama sürecinde ise, belli başlı tool’lar aracılığı ile maliyetler, gösterimler, ziyaretler, tıklamalar gibi veriler toplanıp değerlendirilir. Bu sayede, markalar dijital pazarlama operasyonlarında tam olarak hangi noktada olduklarını, harcadıkları bütçe karşılığında kendilerine vaat edilen sonuçlara ulaşıp ulaşamadıklarını görebilirler. Değerlendirmelerin etkili bir şekilde yapılıp sonunda doğru kararlara varılması ile de, daha efektif bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak mümkün olur.

BERABER ÇALIŞALIM


Projeniz hakkında daha detaylı konuşmak için bizimle iletişime geçin!

REFERANSLARIMIZ

Free WordPress Themes, Free Android Games