231116_unc_digital_blog_anagorsel_900x300

“Bir resim bin kelimeye bedelse, 1 dakikalık bir video 1.8 milyon kelime eder.” – James McQuivey

Aşağı yukarı yüz yıllık bir tarihi olan video, bu süre boyunca insanlara herhangi bir mesajı iletmenin en etkili yolu olduğunu sinema filmlerinden kliplere, televizyon reklamlarından belgesellere çok çeşitli format ve platformlarda defalarca kanıtladı. Yazılı, görsel ve işitsel iletişimi bir araya getirebiliyor oluşu, bu içerik türünü daha dikkat çekici, daha zengin, daha etkileyici ve doğal olarak daha akılda kalıcı yapıyordu. Başka bir deyişle herkes, “Yetişkin bir çitanın ortalama hızı saatte 60 km’yi geçer.” diyen bir yazıyı okumaktansa, söz konusu olan yetişkin çitayı koşarken izlemeyi tercih ediyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi eline bir kamera alıp, koşan bir çitayı çekebilenler de, hayvan hakkında bir ansiklopedi yazanların hayal bile edemeyeceği kitlelere ulaşıyordu.

Sahip olduğu potansiyeli abartmanın mümkün olmadığı bu format, günümüzde insanoğlunun büyük ihtimalle tekerlekten sonraki en büyük icadı olan internet ile birlikte her zamankinden daha güçlü hale gelmiş durumda. Cihazların daha mobil, çözünürlüklerin daha yüksek, ekipmanların daha ulaşılabilir, amatörlerinse daha profesyonel olduğu çağımızda video, internetin üç büyük oyun sahası olan bilgi alma, eğlence ve iletişimde, git gide daha da kalabalıklaşan oldukça büyük bir kitlenin ilk tercihi. Dolayısıyla, nasıl bugün internet sitesi olmayan bir markanın, gerçek potansiyeline asla ulaşamayacağını söyleyebiliyorsak, aynı şeyi içinde video bulunmayan bir dijital pazarlama stratejisi için de rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşağıdaki satırlarda karşınıza çıkacak olan istatistikler de bunu doğrular nitelikte…

İşte, sayılarla, dijital dünyada video içeriğinin önüne geçilemez yükselişi:

(Verilen sayılar, yaklaşık değerler olarak kabul edilmelidir.)

Sosyal Medya

-2015’in nisan ve kasım ayları arasında, Facebook’taki günlük ortalama video izlenme sayısı 4 milyardan 8 milyara çıktı.(6) Platformda, günde ortalama 100 milyon saat video izleniyor.(1)

Snapchat’te bir günde izlenen video sayısı 10 milyarı bulmuş durumda.(7)

Twitter’daki video izlenme oranları, geçtiğimiz yıla oranla 220 kat arttı.(10)

Video özelliğinin geldiği ilk gün 5 milyon videonun paylaşıldığı, geçtiğimiz aylarda da video içeriği süresini 15 saniyeden 60 saniyeye çıkaran Instagram’da, video içeriklerinin tüketimi %40’lık oranda artış gösterdi.(9)

Ürün/Hizmetler

– Bir ürünün videosunu izlemeyi tercih eden kullanıcıların sayısı, ürün açıklama metni okumak isteyenlerin 4 katı.(2015)(1)

-İnternet kullanıcılarının neredeyse %50’si, almayı düşündükleri bir ürünü mağazada görmeden önce videolarını aratıyor. (1)

Ürün videosu izleyen müşterilerin ürünü satın alma ihtimali, izlemeyenlerin satın alma ihtimalinden 1.81 kat daha fazla.(2015)(1)

YouTube

– YouTube, Google’dan sonra dünyanın en sık tercih edilen arama motoru.

-YouTube’un 1 milyardan fazla kullanıcısı var. Bu da internetin üçte biri yapıyor.(4)

-Pazarlamacıların %48’i, YouTube’u önümüzdeki sene içerik stratejilerine dahil etmeyi planlıyor. (1)

Pazarlama

Pazarlamacıların %62’si, önümüzdeki sene online video pazarlamasına ayıracakları bütçeyi arttıracak.(11)

Reklam verenlerin yarısı, televizyon bütçelerini dijital videoya aktarmaya başladılar.(2015)(2)

-Video, B2B(Business to business) kuruluşların %96’sının içerik pazarlama stratejilerinin bir parçası.(2015)(3)

Yatırımcıların %50’sinden fazlası, videonun en yüksek ROI(Return of investment – yatırım getirisi) oranına sahip içerik türü olduğunu söylüyor.(2015)(5)

Genel bir istatistikle bitirecek olursak da; Cisco’nun raporuna göre, 2019 yılına gelindiğinde, video izlenmeleri global internet trafiğinin %80’ini oluşturacak.(8)

Sonuç

Yukarıdaki sayılar, aşağıdaki soruyu, bir dijital pazarlama stratejisi oluşturan ya da geliştiren herkes için gerekli hale getiriyor:

Video, ben ve markam için ne yapabilir?

Kötü haber şu ki; bu sorunun çok fazla yanlış cevabı var. İyi haber ise; bu sorunun çok fazla doğru cevabı olması… Diyeceğimiz o ki; video stratejisi söz konusu olduğunda önünüzde çok fazla seçenek mevcut. Markanıza, bütçenize ve tabii ki hedef kitlenize uygun bir iletişim için gerekli yol haritasını çizebilmek de size kalmış.

Kaynaklar:

 1. http://www.hubspot.com/marketing-statistics?_ga=1.83523862.169752591.1479768829
 2. http://www.aolplatforms.com/ussoi2015
 3. http://tubularinsights.com/resources/2015-b2b-video-content-marketing-survey/
 4. https://www.youtube.com/yt/press/statistics.html
 5. https://blogs.adobe.com/digitalmarketing/search-marketing/seo-for-success-in-video-marketing/
 6. https://techcrunch.com/2015/11/04/facebook-video-views/
 7. http://expandedramblings.com/index.php/snapchat-statistics/
 8. http://www.cisco.com/c/en/us/solutions/collateral/service-provider/visual-networking-index-vni/complete-white-paper-c11-481360.html
 9. https://www.buzzfeed.com/alexkantrowitz/instagram-extends-video-length-limit-to-60-seconds?utm_term=.oc56lgZ5P#.ty43KWkpL
 10. http://www.streamingmedia.com/Articles/Editorial/Featured-Articles/Twitter-Sees-220X-Growth-in-Video-Views-in-Past-Year-Video-111368.aspx
 11. http://mediakix.com/2016/09/11-top-online-video-marketing-statistics-for-2016/#gs.a5MP4DI

 

Read the latest car news and check out newest photos, articles, and more from the Car and Driver Blog.